Zelfvertrouwen vergroten

Ben je (bijna) een vrouw in spagaat? Dit zijn de 7 oorzaken

Nicolien Bot
door Nicolien Bot
988 keer bekeken

Een op de vijf vrouwen ervaart malaiseklachten, volgens het CBS, zoals hoofdpijn, gedeprimeerdheid en vermoeidheid. Daarnaast is het aantal vrouwen dat thuis zit met burn-out verschijnselen groot, met name onder jonge, hoog opgeleide vrouwen. Reden genoeg om dit verschijnsel eens verder te onderzoeken!

Op zoek naar oorzaken, kom je vanzelf uit bij allerlei tijdverschijnselen in onze maatschappij zoals de invloed van de media, de erfenis van het feminisme, en sociale druk. Factoren in de buitenwereld die een negatief effect kunnen hebben op het welbevinden van vrouwen. Maar daar gaan we het hier niet over hebben.

Wil je er meer over lezen, dan raad ik je mijn boek “Pit en passie voor vermoeide heldinnen” aan, maar ook schrijfsters als Michèle Fitoussi en Trudy Dehue geven inzicht in de belemmerende factoren in de buitenwereld.

Nu nemen we de belemmerende factoren in de bínnenwereld van een vrouw onder de loep. De meeste invloed heb je immers op jezelf. 

Uit de verhalen van vrouwen die ik train en coach, maar ook uit de ervaringen van familie, vriendinnen en mezelf, destilleerde ik een aantal terugkerende factoren die debet waren aan een gevoel van stress, vermoeidheid en spanning. Die ervaringen ben ik gaan bundelen, en ik kwam tot een soort cluster van verschijnselen, samengevat tot SPAGAAT.

Waar staan de letters voor?

S = schuld internaliseren

Als zaken niet lekker lopen, wijt je dat vooral aan jezelf en daar kan je tobberig of narrig van worden. Je bent niet blij met jezelf.

P =  perfectionisme

Je kunt moeilijk loslaten, je bent streng en veeleisend zijn naar jezelf en je omgeving, Je focust voortdurend op dat wat niet klaar, af of goed is…

A = afhankelijkheid van (met name) erkenning en goedkeuring van de omgeving

Je bent tevreden als je baas tevreden is, je bent blij als je kinderen blij zijn, je bent gelukkig als je partner gelukkig is.

G = grenzeloosheid

Nee zeggen vind je lastig, je doet dingen die je eigenlijk niet wil doen en daar ben je heimelijk boos over, je geeft hints in plaats van dat je duidelijk iets vraagt, je kunt niet stoppen en er is altijd dat gevoel van móeten

A = anticiperen op de omgeving

Je hebt uitstekende voelhorens voor de behoeften en wensen van je omgeving, en probeert daarop te anticiperen. En ook al doe je niets, je voelt het toch. Je bent geneigd je eigen behoeften te vergeten.

A = actiepuntenlijstjes

Je leeft met actiepuntenlijstjes waarbij je hoopt dat er aan het einde van die lijst rust en ruimte komt, maar gek genoeg bereik je nooit het einde van je lijst….

T = tend en befriend bij stress.

Als je gestrest bent ga je juist nog harder zorgen voor anderen en probeer je harmonie in relaties te krijgen of te houden.

Niet meer in spagaat willen zitten?
Dan is onze 1-op-1 cursus zelfvertrouwen ‘in 40 dagen je zelfvertrouwen vergroten’ geknipt voor je.

Ben jij er zo een?

Zit je weinig of veel in spagaat?

Ik hoor graag je reacties. Wellicht heb je nog aanvullingen. En wees gerust, ook al herken je jezelf in deze spagaat, er is zeker wat aan te doen. Ik kom er op terug. In het volgende artikel worden de belemmerende factoren van mannen onderzocht: Man in Moeras!

Aanbevolen voor jou

Leidinggeven

Pffft, emoties van medewerkers. Hoe deal ik daarmee?

5274 keer bekeken
Zelfvertrouwen vergroten

Hoe ga je om met iemand die huilt op het werk

7641 keer bekeken
Assertiever worden nu-populair

7 makkelijke gesprekstechnieken om een moeilijk gesprek op de rit te houden

86757 keer bekeken
Burnout

Zo ga je beter stressbestendig met problemen op het werk om

3741 keer bekeken
Zelfvertrouwen vergroten

Deze 3 simpele dingen doen mensen die gelukkig zijn

9812 keer bekeken
Zelfvertrouwen vergroten

Hoe je gemakkelijk loslaat wat andere mensen van je vinden

13143 keer bekeken
Burnout

Bang om burn-out te raken? Met deze 7 tips raak je niet overwerkt

4478 keer bekeken
nu-populair Zelfvertrouwen vergroten

De 25 beste helpende gedachten om te stoppen met negatief denken

42104 keer bekeken
Zelfvertrouwen vergroten

Meer rust en minder stress door je te onthechten

6135 keer bekeken
Leidinggeven

Ongevraagd advies geven helpt nooit. Deze 7 wetten werken wel.

10269 keer bekeken

Recente artikelen

Zelfvertrouwen vergroten

Hoe ga je om met iemand die huilt op het werk

Het kan wat ongemakkelijk voelen, als iemand huilt op het werk. Wat kan je dan het beste doen? Zeggen dat hij/zij moet stoppen met huilen is niet de meest empathische reactie maar helemaal niks doen is misschien ook niet handig. Hoe kun je het beste omgaan met dit soort situaties? In dit blog lees je het.

7641 keer bekeken
gelukkig zijn
Zelfvertrouwen vergroten

Deze 3 simpele dingen doen mensen die gelukkig zijn

Misschien geloof jij het ook wel: dat altijd gelukkig zijn je ultieme doel in het leven is. Dat je je daardoor nu niet ok voelt en te kort voelt schieten omdat je er nog niet bent is natuurlijk een beetje vervelend. 3 ideetjes om dat aan te pakken.

9812 keer bekeken
Zelfvertrouwen vergroten

Hoe je gemakkelijk loslaat wat andere mensen van je vinden

Vat je alles persoonlijk op? Ben je bang voor reacties van andere mensen? Ben je teveel bezig met hoe je overkomt of wat anderen van je vinden? Heb je daardoor het gevoel dat je altijd moet aanpassen? Lees dan snel verder want in dit blog vertel ik je hoe je dat kunt loslaten.

13143 keer bekeken
helpende gedachten
nu-populair Zelfvertrouwen vergroten

De 25 beste helpende gedachten om te stoppen met negatief denken

Merk jij aan jezelf dat je negatief denkt over jezelf? Is dat eigenlijk best vermoeiend en houdt dat je tegen in wat je wilt bereiken? Met deze 25 helpende gedachten zet je een eerste stap om dat aan te pakken zodat jij precies kunt zijn wie jij bent en kunt laten zien wat je in huis hebt.

42104 keer bekeken